RUSYA DENEYİMİ: AIESEC UFA

AIESEC Nedir? başlıklı bir önceki yazımda organizasyon hakkında genel bilgilerden, program dahilinde yurt dışına çıkmak için hangi aşamaların geçilmesi gerektiğinden ve dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktadan bahsettim. Bu yazımda ilk olarak Rusya vizesini almak için izlenmesi gereken adımlardan bahsedeceğim. Sonrasında şehir olarak Ufa, AIESEC Ufa ve proje hakkında bilgiler verip kısa bir değerlendirmede bulunacağım.

RUSYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Projeye kabul edildiğiniz AIESEC ülkesinin yetkili makamları tarafından gönderilecek bir davetiye mektubu ile kolaylıkla Rusya vizesi alabilirsiniz. AIESEC çatısı altında başvurmanız gereken ve amaca uygun olan vize, hümaniter tipidir. Bu vize tipi size 90 güne kadar hak tanımaktadır. Fakat genellikle proje tarihlerini kapsayan süre dilimi vizeye yansıtılmaktadır. Davetiye mektubunun hazırlanması için gereken bilgiler proje menajeri veya üyeleri tarafından sizden istenecektir. Ücret ödemenize gerek yoktur. Davetiye mektubunu aldıktan sonra internet üzerinden vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Buraya https://visa.kdmid.ru/ tıklayarak online vize başvuru formuna ulaşabilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra çıktısı alınarak imzalanmalıdır. (Başvuru formu ile ilgili aklınıza takılan soruları konsolosluğu arayarak sağlıklı bir şekilde öğrenebilirsiniz.) Daha sonra gereken bilgileri eksiksiz, doğru bir şekilde doldurmuş olduğunuz vize başvuru formu ve gereken evraklar ile konsolosluğa gitmeniz gerekmektedir. Bunun için randevu almanız gerekebilir. İşlemlerle uğraşmak istememekle birlikte belirli bir miktar parayı gözden çıkarmışsanız vize başvuru merkezlerini tercih edebilirsiniz.  Vize başvurusu için gereken evraklar:

Davetiye mektubu

Vize başvuru formu

Vizenin bitiminden sonra minumum 6 ay geçerliliği olan pasaport

-6 aydan eski olmamak şartı ile 2 adet biyometrik fotoğraf

İkamet belgesi

Sağlık sigortası (Türk vatandaşları için zorunlu değildir.)

Diğer vize tipleri, gerekli dökümanlar ve ayrıntılı bilgi için https://istanbul.mid.ru/tr/ gidebilirsiniz. Ve son olarak işlemler için konsolosluğun verdiği hesap numarasına bir miktar para yatırmanız ve dekontla birlikte gerekli belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir. Eksik veya yanlış bilgilerden kaynaklı sorun olmadığı taktirde vize maksimum 7 gün içerisinde çıkmaktadır. Yanlış hatırlamıyorsam 2018 yazında işlemler için 300 Türk lirasına yakın bir para yatırmıştım. Konsolosluğa gitmeden önce konsolosluk çalışma saatlerini göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. İhtiyacınız olan tüm bilgilere ilgili konsolosluğu arayarak ulaşabilirsiniz. *Konsoloslukta kapıdan girer girmez göreceğiniz ve size bakıyormuş hissiyatı veren duvara asılmış Putin resmi sizi karşılayacaktır.

KARDEŞ ŞEHİR: UFA

Vize işlemleri konusunda biraz da olsa aydınlandıktan sonra konuyu proje şehrine getirebiliriz. Proje şehrim Rusya’ya bağlı federe bir Türk cumhuriyeti olan Başkortostan’ın başkenti ve bir yarımada olan UFA idi. Nüfusu yaklaşık olarak 1.5 milyondur ve para birimi Ruble’dir. Türkiye ile arasında yaklaşık 2 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Ankara ile kardeş şehir antlaşmaları mevcuttur. Ufa’da çoğunlukta Ruslar, Tatarlar ve Başkurtlar yaşamaktadır. Ve aralarında genellikle Başkırca konuşmaktadırlar. Benzer kelimelerden yola çıkarak cümleyi anlamaya çalışmak hayli zordur. Yaz aylarında sıcaklık ortalama 25 derece olmakla birlikte insanları uygunsuz şekilde yakalamaktan zevk alan ani yağmurları ile bilinir. Aile yanında kalmayacak veya tek yaşayacak arkadaşlar için fiyat araştırması yaptım. Bulunduğum yıla kıyasla 2020 yılında fiyatların arttığını rahatlıkla söyleyebilirim. Şimdilik fiyat listesi ön fikir edinmek amacıyla yeterli olacaktır. **Özellikle St.Petersburg ve Moskova’da biranın sudan ucuz olduğunu göreceksiniz.

100 gram Nescafe10
Lipton poşet çay 6
Küçük kutu deterjan3
500 gram beyaz peynir13
Magnum dondurma6
20’li paket yumurta 15
Paket makarna 5
Ekmek2
350 gram kırmızı et 17
Diş macunu10
2018 Türk lirası cinsinden yaklaşık fiyatlardır

Ufa’da gece hayatı özellikle Lenin Street ve Gostiny Dvor meydanında canlıdır. Gençler neredeyse her gece meydanda dans geceleri düzenlemekte, çılgın dans figürleri sergilemektedirler. Evde parti kültürü gelişmiştir. Şehir içinde Maps.me uygulamasını indirmekle birlikte ulaşım çok daha kolay hale gelecektir. (Uygulama ücretsizdir.) Haritaları indirdiğiniz taktirde internet olmadan da kullanabilirsiniz. Aracın nerede olduğu canlı olarak takip edebilir, gideceğiniz adrese en kolay şekilde ulaşmanızı sağlayacak minibüs numaralarına ve gerekli tüm verilere ulaşabilirsiniz. Kaybolma olanağınız neredeyse sıfırdır. Toplu taşımaların yanısıra Uber veya Yandex taxi kullanabilirsiniz. Uber diğer opsiyona göre daha ucuzdur ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Neredeyse herkesin kullandığı VK adında instagram benzeri bir uygulama vardır. Rusya’da sosyal hayatın bir parçası olmak için uygulamaya sahip olmanız faydalı olacaktır. Türkçe derslerinde Tarkan dinletildiği için milli sanatçımızı bilmeyen yoktur. Rap şarkıları daha çok tercih edilmekte, Oxxxymiron yerli Eminem olarak anılmaktadır. Sanata ve sanatçıya değer verilmekte, en azından arkadaşlarım tarafından Aleksandr Puşkin şiirleri ezbere bilinmektedir. Sizin için faydalı olabilecek noktalardan kısaca bahsettikten sonra Ufa’yı Ufa yapan simgelerden söz etmeden geçmek yazımı zayıf kılacaktır.

İstiklal Savaşçısı Salavat Yulayev

Salavat Yulayev başkurtların bizim Atatürk’ü sahiplendiğimiz gibi sahiplendiği adına destan yazılan şair, komutan ve halk kahramanıdır. Salavat Yulayev’in adı bir şehre, sokaklara ve kültür evlerine verilmiş, yine onun adına Salavat ilçesinde bir müze açılmıştır. Yaşamı kitaplara, filmlere (Salavat Yulayev-1940) ve müzik eserlerine konu olmuştur. Başkortostan Cumhuriyeti armasında at üstünde silüeti yer almaktadır. Ufa buz hokeyi takımına da adını vermiştir.

Başkortostan Bayrağı

Bayraktaki yeşil renk özgürlüğü; beyaz renk barışseverliği; mavi renk ise açıklığı temsil etmektedir. Bayrağın ortasından bulunan Kuray çiçeği ise dostluğun sembolü olmakla birlikte çiçeğinin yaprakları Başkurt Türklerinin 7 boyunu temsil etmektedir. Ney benzeri Başkurt milli çalgısı Kuray, bu bitkinin sapından yapılmaktadır.

Ufa’nın Simgesel Hayvanı Sansar

Rusya’da her bölgenin armasında kendine ait simgesel olarak kullanılan bir hayvanı vardır. Başkortostan’ın simge hayvanı ise Sansardır. Eskiden çok sayıda bulunmasına rağmen sayıları giderek azalmaktadır.

Yedi Kız Çeşmesi

Ufa’da mitoloji ve destanlara ayrı bir önem verilmektedir. Bunlardan bir tanesi bana anlatıldığı üzere Yedi Kız ’dır. Bir zamanlar göçebe Başkurt kabileleri adı efsanelere karışmış bir göl etrafında yaşıyorlarmış. Ve sonra Kazaklar onlara saldırmış, erkekleri öldürmüş ve yedi kız kardeş de dahil olmak üzere en güzel kadınları yakalayıp zorla alıkoymuşlar. Esir kadınlar kaçmamışlar, ayaklarını kesip at kılı koymuşlar. Ancak, gururlu kız kardeşler esarete dayanamayarak kaçmaya karar vermişler. Gecenin ölümünde, herkes uykuya daldığında Başkurt bozkırlarına kaçmışlar. Kazak askerler, kaçışı farkederek peşlerinden koşmuşlar. Kızlar at kılları bacaklarına iğne gibi batarken acı içinde koşmaya devam etmişler. Ve at sırtında Kazak askerleri kaçakları yakalamak üzerelermiş. İleride bir göl varmış ve çaresiz kızlar, el ele tutuşarak göle girmişler … Ve özgürlük seven Başkurt kızları gölde boğulmuşlar. Yedi kız kardeşin anısına göle, Başkırcadan çeviri sırasında “At Kılı” anlamına gelen ”Kultuban” adı verilmiş. Ufa ve simgeleri hakkında yeterli bilgiye ulaştığımıza göre proje ve içerikler bölümüne geçebiliriz.

PROJE İÇERİĞİ

Uluslararası Basketbol Turnuvası

AIESEC çatısı altında gösterdiğim ilk küresel gönüllülük faaliyeti 8 Temmuz-26 Ağustos tarihleri arasında ‘’Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 15: Karasal Yaşam’’ doğrultusunda yazılan  ‘’Ecological Future’’ projesidir. Proje kodu: 914472.

İş tanımı: Ekolojik durumu geliştirmek, temel çalışma alanı olarak yerel vatandaşlar için büyük bir ekolojik festival düzenlemek ve toplum hizmetleri yürütmek.

 Temel Aktiviteler: Toplum hizmeti, etkinlikleri takip etmek, sağlıklı ulaşımı teşvik etmek, çocuklarla vakit geçirmek ve öğretmek.  

Proje ajandasından bir kısım

İş tanımı ve temel aktivitelere tamamen uyulmuş, daha fazlası için çaba sarfedilmiştir. Proje ajandası iyi bir şekilde ayarlanmış ve boş günler de dahil olmak üzere EP’lerin projeyi maksimum fayda ile bitirmeleri için çabalanmıştır. Projeyi daha verimli kılmak amacıyla yerel kanallar, radyolarla iletişime geçilmiş ve ortak yayınlar gerçekleştirilmiştir. Proje boyunca beni ailesiyle birlikte evinde misafir eden proje menajeri Leysan ve takım üyeleri süreci çok başarılı bir şekilde yürütmüşlerdir.

İlk yurt dışı tecrübem olması dolayısıyla Rusya’nın yeri bende ayrıdır. Hayatımın en güzel yazını geçirdiğimi ve çok değerli, bitmeyecek arkadaşlıklar kazandığımı net bir şekilde dile getirebilirim. Farklı ülkelerden gelen insanları tanımak, ülkelerinde neler olup bittiğini onlardan dinlemek ve birlikte vakit geçirmek benim için tarif edilemez bir deneyimdi. Bilmediğim dağlarda kamp kurmak, birlikte ortak bir yaşam alanı oluşturmak ve özellikle kendi saunamızı sıfırdan inşa etmek hafızama kazınan en güzel parçalardandır. (Rusça da ”banya” olarak telaffuz edilmektedir ve Rus hamamı olarak anılmaktadır.) Umarım size de bir gün bu duyguları tatmak nasip olur diyerek bu kısmı da sonlandırıyoruz. Proje içeriğiyle ilgili videoların ardından son olarak AIESEC Ufa hakkında bilgi sahibi olmanın ve proje menajerini tanımanın bir anlamda sizin için yol gösterici olabileceğini düşündüm.

AIESEC UFA HAKKINDA

18-19 Dönemi EB Takımı

Ufa, 1996’dan beri AIESEC Yerel Komitesi açmak için çeşitli girişimlerde bulunmasına rağmen ancak 2004 yılında hedefine ulaşabilmiştir.

O zamandan beri binlerce değişim katılımcısına benzersiz bir deneyim sağlayan AIESEC Ufa, Rusya’da birkaç kez Rusya’nın en iyi LC’si olarak ödüllendirilmiştir.

AIESEC Ufa’nın üyeleri yerel komitelerinin güçlü kültürünü devam ettirmektedirler. LC üyelerine “Green family” denmektedir. (Ufa, Rusya’nın en yeşil şehridir.) Ve şehrin adı ‘’Unity for Achievement’’ olarak kodlanmıştır. (Başarı için Birlik)

Bugünlerde Ufa, tam üyeliğe sahip 6 yerel komiteden birisidir. Bu AIESEC’in Rusya’daki gelecek eylemleri ve stratejileri hakkında oy ve karar verebilecekleri anlamına geliyor.

Leysan Şarafutdinova

Proje Menajeri

Başkurt Devlet Üniversitesi, Roman ve Cermen Filolojisi Bölümü 4. sınıf öğrencisi, dilbilim alanında lisans (İngilizce ve Almanca dilleri)

Uluslararası Akademik Değişim Katılımcısı 2018-2019, Nanchang, Nanchang Üniversitesi, Çin (Çince dil eğitimi)

AIESEC deneyimi: Proje Ekibi Üyesi “Youth Generation” Projesi, Aralık 2017-Mart 2018

Proje Menajeri “Ecofuture” Temmuz-Ağustos 2018

World’s Largest Lesson” Sosyal Eğitim Etkinliği Konferans Komitesi Ekip Üyesi

Local Committee Vice President, Incoming Global Volunteer Department, AIESEC in Ufa 20|21

Emrecan DURAN

BİZİMLE KAL!


Sorularınızı çekinmeden iletebilirsiniz.

Instagram: eemrecanduran

Mail: eemrecanduran@gmail.com


4 thoughts on “RUSYA DENEYİMİ: AIESEC UFA

Add yours

  1. Çok güzel ve açıklayıcı bir site olmuş baya yararı oldu teşekkür ederiz.

  2. Çok faydalı ve açıklayıcı site olmuş emeğinize sağlık , teşekkürler .

  3. Gayet etkileyici ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Çok güzel bilgiler edindim. Emeğine ve eline sağlık. Siteni de çok yararlı buldum teşekkürler sunduğun bilgiler için. Başarının devamını dilerim.

  4. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Gerçekten bu konu hakkında bilgiye ihtiyacım vardı. Sorularımın hepsi giderildi. Teşekkür ederim eline emeğine sağlık…

Bir Cevap Yazın

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d